real-madrid-triumfon-ndaj-barcelones-ne-camp-nou-dhe-behet-lider-ne-la-liga

Real Madrid triumfon ndaj Barcelonës në Camp Nou dhe bëhet lider në La Liga

Real Madridi fiton me spektakël ndaj Barcelonës në Camp Nou dhe bëhet lider në La Liga.

Real Madridi ka arritur të mposht Barcelonën me rezultat 1-3 në ndeshjen El Clasico të vlefshme për javën e shtatë në La Liga.

Mbretërit kanë arritur të triumfojnë në Camp Nou në një ndeshje plot spektakël dhe me këtë fitore kanë rrëmbyer pozitën e parë në La Liga.

Pjesa e parë e ndeshje u karakterizua me lojë për një nuancë më të mirë nga mysafirët, edhe pse të dy klubet shënuan nga një gol.

Të parë në epërsi kaluan Mbretërit, pasi në minutën e pestë ishte Federico Valverde, i cili shënoi për 0-1 pas asistimit të Karim Benzema.

Barcelona arriti të kthehet në lojë në minutën e tetë duke barazuar 1-1 me golin e Ansu Fati, i cili u asistua nga Jordi Alba.

Edhe përkundër rasteve të shumta nga të dyja skuadrat rezultati mbeti i pandryshuar dhe ekipet shkuan në pushim me rezultat të barabartë.

Në pjesën e dytë, Barcelona ishte më kërkuese krijoi më shumë në fillim të kësaj pjese, por Reali u kthye shpejt në lojë duke krijuar gjithashtu shumë dhe duke shënuar edhe dy gola tjerë për të siguruar fitoren.

Goli i parë në këtë pjesë erdhi në minutën e 63-të dhe ishte Sergio Ramos që shënoi për 1-2 nga penalltia, e cila erdhi pas rishikimit të VAR-it.

Deri në fund të ndeshjes, pati raste nga të dyja skuadrat, por goli i sigurisë erdhi vetëm në fund.

Ishte kroati Luka Modric që shënoi një supergol dhe vendosi rezultatin përfundimtar 1-3.

Pas kësaj fitore, Reali e sheh veten lider në tabelë me 13 pikë, ndërsa Barcelona renditet e dhjeta me 7 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Barcelona udhëton te Alaves, ndërsa Reali e pret Huescan.