konfirmohen-edhe-337-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-vendin-tone

Konfirmohen edhe 337 raste të reja me koronavirus në vendin tonë

Janë konfirmuar edhe 337 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

Janë testuar gjithsej 1.318 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, përcjell ORAinfo.

IKSHPK njofton se numri total i rasteve pozitive është 20.179 raste nga 95.774 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.

Ndryshe, gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur edhe 7 persona nga koronavirusi në Kosovë./ORAinfo/

Njoftimi i plotë:

1318 TESTIME, 91 TË SHËRUAR DHE 337 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.318 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 337 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar shtatë raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 20.179 raste nga 95.774 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 688 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 91 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.611 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.880.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 185 raste, komuna Gjakovë 41 raste, komuna Fushë Kosovë 26 raste, komuna Lipjan 16 raste, komuna Podujevë 16 raste, komuna Drenas 7 raste, komuna Skenderaj 7 raste, komuna Obiliq 6 raste, komuna Mitrovicë 5 raste, komuna Malishevë 4 raste, komuna Prizren 4 raste, komuna Rahovec 4 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Dragash 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Suharekë 2 raste, komuna Viti 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Pejë dhe Junik.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!