abasadori-britanik:-e-respektojme-doreheqjen-e-thacit-dhe-mbeshtesim-osmanin,-ud.-e-presidentes

Abasadori britanik: E respektojmë dorëheqjen e Thaçit dhe mbështesim Osmanin, u.d. e presidentes

Pas dorëheqjes së Hashim Thaçit nga posti i presidentit, ka reaguar Nicholas Abbott.

Ambasadori i britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi, i cili u dorëhoq nga posti pas nisjes për në Hagë.

Përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, Abbott, ka thënë se Britania e respekton dorëheqjen e Thaçit dhe mbështet Vjosa Osmanin si ushtruese detyre e presidentes.

“Ne e respektojmë dorëheqjen e Presidentit Thaçi në interes të Kosovës dhe do të mbështesim Ushtruesin e Detyrës së Presidentit Osmani për të mbrojtur stabilitetin”, shkruan Abbott.