vdes-ish-peshkopi-i-kishes-ortodokse-serbe

Vdes ish-peshkopi i Kishës ortodokse serbe

Vdes ish-peshkopi i Kishës ortodokse serbe, Artemije.

Ish-peshkopi i njohur i Kishës ortodokse serbe, Artemije Radosavljević, raportohet se ka vdekur.

Mediat serbe si Tanjug, shkruajnë se ai ka vdekur si pasojë e koronavirusit. Artemije, ka vdekur në moshën 85-vjeçare, ndërsa kishte shërbyer si peshkop në ish-dioqezën Rashka në Prizren nga 1991 deri në vitin 2010.

Ai ishte shkarkuar nga posti nën akuzat për keqmenaxhim financiar dhe shpërdorim posti.