kompjuteri-qe-lexon-mendjen-e-njeriut

Kompjuteri që lexon mendjen e njeriut

Studiuesit në Helsinki kanë zhvilluar një teknikë me të cilën një kompjuter modelon perceptimin vizual duke vëzhguar sinjale nga truri i njeriut, apo thënë më thjesht – kompjuteri po përpiqet të lexojë mendimet njerëzore, raporton Sciencedaily.

Teknika kombinon përgjigjet natyrore njerëzore dhe aftësinë e kompjuterit për të krijuar informacion të ri. Në eksperiment pjesëmarrësve iu kërkua të shikonin imazhe të krijuara nga një kompjuter, dhe pasi njerëzit u përgjigjën, kompjuteri krijoi një imazh të ri bazuar në atë reagim, sipas sinjaleve të marra nga të anketuarit.

Prandaj, një kompjuter mund të krijojë një imazh krejtësisht të ri që përputhet me qëllimin njerëzor, domethënë mendimin, thotë Tuukka Ruotsalo, një studiues në Universitetin e Helsinkit dhe një profesor vizitor në Universitetin e Kopenhagës.

Shembulli i mësipërm është vetëm një nga përfitimet e mundshme të kësaj teknologjie të re. Ajo që do të ishte e dobishme nga ana sociale është fakti që kompjuterët mund ta përdorin këtë metodë për të përfshirë kreativitetin.

“Nëse dëshironi të vizatoni ose ilustroni diçka dhe nuk jeni të aftë, një kompjuter mund t’ju ndihmojë për këtë. Ju thjesht duhet të mbani shënim se në cilat detaje jeni përqendruar dhe të parashikoni se çfarë dëshironi të vizatoni,” thotë studiuesi Michiel Spape.

perdoruesit-te-gezuar,-whatsapp-behet-si-snapchat

Përdoruesit të gëzuar, WhatsApp bëhet si Snapchat

Lajm i mirë për përdoruesit e WhatsApp, bëhet si Snapchat.

Aplikacioni WhatsAp po punon për një veçori sekrete të vetëshkatërrimit, që fshin fotot dhe videot nga telefoni i marrësit.

Normalisht do të duhej ta bënit manualisht, por tipari i ri do t’ju lejojë të caktoni një skadim automatik, si Snapchat.

Quhet “media në skadim” dhe do të “heq” imazhin pasi marrësi të ketë parë imazhin dhe të dalë nga biseda.

Kjo do t’ju ndihmojë të mbani private fotot dhe videot tuaja, në vend se ato të lundrojnë në WhatsApp për gjithë përjetësinë.

“Kur përdoruesi vendos të dërgojë një media që skadon – imazhe, video dhe GIF – media do të zhduket në telefonin e marrësit, sapo ai të largohet nga biseda.”

Ju do të jeni në gjendje të aktivizoni funksionin duke shtypur një buton të ri pranë kutisë së mesazheve.

Imazhi do të zhduket plotësisht, megjithëse marrësi do të paralajmërohet para se të largohet nga biseda.

WhatsApp tashmë thuhet se po punon për një tipar të ngjashëm të vetë-shkatërrimit edhe për tekstet.

keto-jane-modelet-me-te-reja-sportive-te-mercedes

Këto janë modelet më të reja sportive të Mercedes

Mercedesi sjell modelet sportive E63 AMG S dhe E53 AMG Cabriolet.

Prodhuesi gjerman i veturave, Mercedes-Benz, i ka publikuar pamjet e modeleve të reja sportive E63 AMG S, E63 S Estate dhe E53 AMG Cabriolet.

Modelet E63 AMG S dhe E63 AMG S Estate do të jenë të pajisura me motorin me 4.0 litra e tetë cilindra, i cili prodhon 612 kuaj-fuqi, shkruan Carwow, transmeton Gazeta Express.

Shpejtësinë nga 0 deri në 100 kilometra në orë modeli E63 AMG S e arrin për vetëm 3.4 sekonda, ndërsa modeli E63 AMG S Estate për 3.5 sekonda. Çmimi i kësaj veture fillon nga 108,550 dollarë.

Si pako standarde në të gjitha modelet E63 do të jetë sistemi i tërheqjes me katër rrota, i njohur si 4MATIC+.

Modeli E53 AMG Cabriolet ka motor me vëllim prej 3.0 litrash me gjashtë cilindra, që prodhon 435 kuaj-fuqi.

Çmimi i kësaj veture fillon nga 81,650 dollarë.

mund-te-prezantohet-nje-iphone-12-mini

Mund të prezantohet një iPhone 12 Mini

Apple mund të prezantojë një iPhone 12 Mini.

Apple ka zbuluar pothuajse gjithçka për iPhone 12, përveç vet telefonit, i cili pritet të prezantohet në muajin tetor, kështu që thashethemet po vazhdojnë të qarkullojnë në lidhje me llojet e pajisjeve që mund të presim të vijnë së shpejti.

Në raundin e fundit të raporteve, Apple thuhet se do të prezantojë iPhone 12 Mini. iPhone 12 më i vogël do të kishte një ekran prej 5.4 inç, transmeton Telegrafi.

Një rrjedhës i ri pretendon se iPhone i nivelit të ardhshëm 5.4 inç do të quhet ‘iPhone 12 mini’. Ai gjithashtu pretendon se telefoni që fillimisht mendohej të quhej ‘iPhone 12 Max’ do të quhet thjesht ‘iPhone 12’.

Pavarësisht nga madhësia e ekranit, të katër modelet e iPhone 12 thuhet se do të shfaqin procesorin e ri të Apple 5nm A14 Bionic, një ekran OLED dhe lidhje 5G, me modelet Pro që ofrojnë gjithashtu një kamera zmadhimi telefoto me një sensor LiDAR për fotografi dhe funksione më të mira AR.

Por tani për tani, asgjë nuk është konfirmuar nga Apple.

me-nje-ngjyre-krejt-te-re-po-vjen-iphone-12

Me një ngjyrë krejt të re po vjen iPhone 12

iPhone 12 i ri po vjen në një ngjyrë krejt të re.

Kemi dëgjuar shumë tani për iPhone 12 të ri, madje kemi parë lajme që kanë qarkulluar edhe për çmimin e tij.

Epo, një gjë tjetër që tani mund t’i shtojmë njohurive që kemi deri më tani për iPhone 12, është se ky telefon i mençur ka të ngjarë të vijë këtë vit me ngjyra të reja – blu e errët, shkruan T3.

Kjo nuk është hera e parë që dëgjojmë për këtë variant të ri të iPhone 12 me këtë ngjyrë.

Në janar të këtij viti rrodhën lajme se iPhone 12 pritet të vijë me ngjyrën “Navy Blue”, transmeton Telegrafi.

Thashethemet thonë se kjo ngjyrë do të zëvendësojë ngjyrën e gjelbër që është aktualisht te iPhone 11 Pro dhe iPhone 11 Pro Max.

dergimi-i-parave,-lajm-fantastik-nga-whatsapp

Dërgimi i parave, lajm fantastik nga WhatsApp

WhatsApp së shpejti mund të fillojë të lejojë përdoruesit të dërgojnë para njëri-tjetrit përmes bisedave të tyre.

Të quajtur WhatsApp Payments, kjo platformë është si në iOS ashtu edhe në Android. Raportet sugjerojnë që tipari përdor platformën UPI, e përdorur gjithashtu nga të tjerët si Google dhe Amazon, transmeton Telegrafi.

Për ta përdorur atë, përdoruesit e WhatsApp duhet të kenë një llogari bankare dhe kartë debiti të lidhur me platformën.

Kur aktivizohet, WhatsApp u dërgon udhëzime bankave për të filluar transferimin e parave midis llogarive përmes UPI.

Natyrisht, marrësi duhet të ketë gjithashtu një ID që të mund të marrë fondet.

Kjo formë njëherë është duke u testuar dhe së shpejti mund të lëshohet në përdorim.

WhatsApp është shumë i ngadaltë në krijimin e veçorive të reja, por aplikacioni ka qenë në formë kohët e fundit.

me-nje-pamje-te-re-vjen-audi-q2

Me një pamje të re vjen Audi Q2

Audi Q2 vjen me një pamje të re dhe me më shumë fuqi.

Veturat e vogla urbane janë një kategori jashtëzakonisht e njohur sot.

Tashmë Audi Q2 është një prej veturave që janë rinovuar për tu përshtatur më shumë si një veturë urbane.

Nga jashtë, do ta dalloni nga parakolpët paksa të ridizenjuar, por edhe nga dritat LED Matrix. Oferta e ngjyrave tashmë është më e pasur, transmeton Telegrafi.

Ndryshimet në kabinën janë gjithashtu të mira, dhe ato shkojnë në drejtim të një forme të re të levës së ingranazhit, dorezave të dyerve dhe hapjeve të ventilimit.

Janë ofruar shtatë dizajne të brendshme, tre prej të cilave kanë të bëjnë me S-Line.

Në versionin më të mirë, infotainment tani ka një modul LTE për lidhje online me pllakën amë, por edhe shërbime të tilla si Google Earth, etj. Ai ka një ekran 8.3 inç dhe bazohet në versionet më të shtrenjta të kabinës digjitale.

Motori 2.0 TDI zhvillon 150 kuaj fuqi, do të shkojë në një kombinim të makinës quattro.

Kjo veturë pritet të ketë një çmim prej 25 mijë eurosh.

keto-jane-vecorite-kryesore-te-bmw-4-2020

Këto janë veçoritë kryesore të BMW 4 2020

Veçoritë kryesore të BMW 4 2020.

“E gjithë ideja”, thotë BMW, “është që të provojmë të gdhendim Serinë 4, për t’i dhënë asaj identitetin e vet, në vend që thjesht të shikohet si një version me dy dyer të Serisë 3”.

BMW M440i xDrive është një model gjithëpërfshirës, i cili kombinon përsosmërisë, performancës së fortë dhe zbukurimet luksoze që mund të prisni nga një BMW që kushton pothuajse 60,000 euro, raporton “Autoexpress”, transmeton lajmi net.

Konfigurimi me katër rrota e bën atë një makinë me performancë më të gjithanshme dhe shumë argëtuese.

Për të shkuar me pamjen e re të guximshme, BMW gjithashtu ka riparuar plotësisht atë që po ndodh nën lëkurë.

Seria e re 4 lëviz në grupin e fundit të komponentëve të shasisë së BMW, që do të thotë që Coupe tani është 128 mm më e gjatë se paraardhësi i saj dhe 27 mm më i gjerë.

Baza e rrotave është rritur me 41 mm, ndërsa pista është 28 mm më e gjerë në pjesën e përparme dhe 18 mm në pjesën e pasme.

Edhe me pezullimin e ulur dhe konfigurimin e amortizuesit më të fortë të dizajnuar. Udhëtimi është relativisht i butë, por edhe kur e ndërroni modalitetin e vozitjes, nga komforti te Sporti, jeni gjithmonë i vetëdijshëm për amortizimi i shkëlqyeshëm në tokë më të palëmuar.

keni-dilema?-ja-cilin-iphone-duhet-te-blini

Keni dilema? Ja cilin iPhone duhet të blini

Cilin iPhone duhet të blej?

Apple sapo ka zbuluar katër iPhone të rinj 5G, ndërsa ul njëkohësisht çmimin e formacionit të saj ekzistues.

iPhone 12 Pro Max më i shtrenjtë tani është gati tre herë më i shtrenjtë se iPhone SE i kategorisë më të ulët, transmeton lajmi net.

Së bashku me iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 11 dhe iPhone XR, Apple tani ka telefona me pothuajse çdo interval midis 442 euro dhe 1217 euro.

Me një gamë kaq të gjerë, ne kemi një përmbledhje nga të cilat njëra është më e mira për ju.

iPhone 12 Mini

Ka madhësinë e njëjtë si iPhone 12. Mund të duket pak i vogël nëse dëshironi të shikoni filma apo seri të ndryshme.

iPhone 12

Ka formën dhe madhësinë e përshtatshme, nuk është shumë ndryshe dhe duket si një telefon për familjarë. Çmimi shumë i lartë për vlerën e tij.

iPhone 12 Pro

Personat të cilët merren me fotografi, xhirime të filmit do ta duan këtë telefon.

iPhone 12 Pro Max

Është më i madh se iPhone 11 Pro Max dhe ka 3.5 milionë pixels dhe ofron atë që Apple e quan “shikimi i eksperiencave të vërteta në jetë”.

iPhone 11

Më i arsyeshëm se iPhone 12 sepse kanë të njëjtat përformanca.

iPhone SE

Është telefoni perfekt për ata që dëshirojnë një telefon perfekt me çmim të ulët.

Asnjëri nga ata

Ndryshimi mes iPhone të gjeneratave të ndryshme nuk është shumë i madh për dallim nga rivalët e tij Samsung dhe Huawei.

I vetmi ndryshim që Apple po bënë vazhdimisht është madhësia e telefonave dhe kamera.

detajet-e-modeleve-te-reja-iphone-12

Detajet e modeleve të reja iPhone 12

Këto janë të gjitha detajet e modeleve të reja iPhone 12.

Një raport i fundit zbulon detajet e plota të asaj çfarë pritet nga Apple më 13 Tetor. Në këtë aktivitet Apple do të prezantojë katër modele të reja iPhone por gjithashtu edhe një altoparlant HomePod.

Insajderi i njohur si Kang në rrjetin social Kinez Weibo tha se modelet e iPhone janë: iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max. Të katër modelet kanë teknologjinë 5G, nën-6Ghz dhe mmWave.

Ekrani Super Retina XDR që ishte ekskluzivitet vetëm i iPhone 11 Pro, tani do të ofrohet për mbarë linjën. Të katërt vinë me standardin Dolby Vision HDR.

iPhone 12 mini raportohet me ekran 5.4-inç dhe çmim bazë 699 dollarë. iPhone 12 ka ekran 6.1-in dhe çmim bazë 799 dollarë.

iPhone 12 Pro ka ekran 6.1-inç dhe çmim bazë 999 dollarë. Ky model vjen me kamër telefoto 4x dhe sensor LIDAR.

Së fundi iPhone 12 Pro Max ka ekran 6.7-inç me çmim bazë 1,099 dollarë. Ka të njëjtin sistem kamerash me iPhone 12 Pro por ajo telefoto ka zmadhim 5x.

iPhone 12 mini del në shitje në 13 dhe 14 Nëntor; iPhone 12 në 16 dhe 17 Tetor; iPhone 12 Pro në 16 dhe 17 Tetor dhe iPhone 12 Pro Max më 20 dhe 21 Tetor.

Përveç telefonëve të rinj, Kang thotë se Apple do të zbulojë karikuesit e rinj wireless “MagSafe” të cilët funksionojnë edhe me kasat e përshtatura të iPhone. /PCWorld Albanian