a-eshte-muhamed-emri-me-i-popullarizuar?

A është Muhamed emri më i popullarizuar?

Emrat e foshnjave:

Oliver u shpall emri më i popullarizuar i djemve për vitin e katërt, por disa lexues pyetën nëse kishte më shumë foshnje të quajtura Muhamed.

A është Muhamedi me të vërtetë emri i djemve më të njohur?

Oliver mbajti pozicionin e tij si emri më i popullarizuar i djemve që nga viti 2013, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare (ONS), shkruan “BBC”.

Një numër lexuesish pyetën nëse bashkimi i të gjitha drejtshkrimeve të ndryshme të Muhamedit do të thoshte se më shumë foshnjave iu dha emri sesa Oliver, transmeton lajmi.net.

Muhamedi, drejtshkrimi më i zakonshëm që u jepet foshnjave të lindura në 2017, ishte emri i 10-të më i popullarizuar për djemtë në përgjithësi.

Oliver kryesoi listën e vitit 2017 me 6,259 foshnje ndërsa Muhamed u regjistrua 3,691 herë – duke mos përfshirë emra të vizatuar, të tilla si Muhammad-Ali.

Nëse kombinojmë 14 drejtshkrime të ndryshme të përfshira në të dhëna, kemi 7.307 djem, që është më shumë se 1.000 përpara Oliver.

Variantet përfshinin Muhamedin, Muhamedin, Muhamedin, Muhamedin, Mohamedin, Mohamadin, Muhamadin, Muhamedin, Mohamudin, Mohummadin, Mohummedin, Mouhamedin, Mohammodin dhe Mouhamadin.

Sidoqoftë ONS trajton secilën drejtshkrim të një emri veçmas dhe i rendit ato në bazë të numrit të herëve që paraqiten drejtshkrimet individuale në certifikatat e lindjes.

“Kombinimi i drejtshkrimeve të një emri të veçantë deformon listën – për shembull kombinimi i Sophie, Sophia dhe Sofia në listën e vajzave 2015 do ta rrëzonte Amelia nga vendi i parë,” tha ONS në 2016.

Statistikat thonë se kombinimi i emrave që kanë një drejtshkrim të ngjashëm do të kërkojë që individët të marrin një “vendim subjektiv” nëse emrat e caktuar janë dallues apo jo.

Për shembull, ata do të duhet të vendosin nëse do t’i trajtojnë Sara dhe Sarën si variacione me të njëjtin emër, edhe pse shumë njerëz do t’i shqiptonin ato ndryshe.

Kërkohet një shfletues modern me JavaScript dhe një lidhje të qëndrueshme në internet për të parë këtë ndërveprim.

obsh-kerkon-nga-udheheqesit-e-samitit-g20-te-ndajne-vaksinat-anticovid-ne-menyre-te-drejte

OBSH kërkon nga udhëheqësit e Samitit G20 të ndajnë vaksinat antiCovid në mënyrë të drejtë

OBSH kërkon të ndajnë vaksinat antiCOVID në mënyrë të drejtë.

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë,Tedros Adhanom Ghebreyesus, u bëri thirrje udhëheqësve botërorë që të ndajnë vaksinat kundër koronavirusit në mënyrë të drejtë.

Kreu i OBSH-së këtë thirrje e bëri sot gjatë takimit virtual të Samiti G20, shkruan CNN.

Ndarja e drejtë e vaksinave është thelbësore ndaj gjendjes pandemike dhe një rimëkëmbje e më e shpejtë globale,” tha Tedros gjatë fjalimit të tij.

Tedros tha se ka nevojë për një investim të menjëhershëm prej 4.5 miliardë dollarë për vaksinat.

Samiti i Grupit 20, ose G20, është një mbledhje e liderëve botërorë për të diskutuar çështjet ndërkombëtare.

Tedros vuri në dukje se G20 e cila përfaqëson dy të tretat e popullsisë së botës dhe 80% të ekonomisë globale do të luajë një rol jetik në jo vetëm përfundimin e pandemisë së koronavirusit, por parandalimin e pandemive në të ardhmen.

“Për të parandaluar shpërthimet e ardhshme dhe ndikimin e tyre në jetë, jetesë dhe ekonomi, të gjitha vendet duhet të investojnë në gatishmëri dhe mbulim universal shëndetësor,” tha ai.

njerzit-me-cilin-grup-te-gjakut-jane-me-te-rrezikuar-nga-covid-19?-ja-cka-thote-studimi

Njerzit me cilin grup të gjakut janë më të rrezikuar nga Covid-19? -Ja çka thotë studimi

Grupi i gjakut dhe Covid-19.

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka kryer një studim të ri ditët e fundit, në përpjekje për të zbuluar lidhjen mes grupit të gjakut dhe rrezikut të hospitalizimit nga virusi që ka mbyllur në izolim një glob të tërë.

Studimi kërkon pak kohë deri sa të publikohet, megjithatë, gjetjet e deritanishme tregojnë që ka një lidhje të tillë.

Grupi i gjakut A dhe virusi

Për kryerjen e studimit, ekspertët këqyrën grupet e gjakut në mesin e 2,173 individëve të shtruar në spital, pas infeksionit me COVID-19.

Secili prej këtyre individëve ishte i shtruar në spitale të ndryshme.

Nga analiza e bërë, ekspertët zbuluan se një numër i madh njerëzish me grupin e gjakut A ishin të shtruar në spital si pasojë e infeksionit me COVID-19.

“Njerëzit që kanë grupin e gjakut A janë ndjeshëm më të rrezikuar nga infeksioni me COVID-19, në krahasim me grupet e tjera”,- tha në një intervistë bashkautori i studimit, Jiao Zhao.

“Njerëzit që kanë grupin e gjakut 0, kanë një rrezik ndjeshëm më të ulët nga ky infeksion”,- shtoi ai.

Megjithatë, ekspertët nënvizojnë se rreziku të cilit i referohen ata është ai i shtrimit në spital si pasojë e infeksionit dhe jo thjesht infeksioni ose kapja e virusit COVID-19.

Për këtë këshillë, ekspertët argumentojnë se në studim janë përfshirë vetëm njerëzit që kanë qenë aq sëmurë sa iu është dashur të shtrohen në spital dhe jo të tjerët, të cilët e kanë kaluar atë apo ata që janë futur në karantinë.

A duhet të frikësohen njerëzit me grupin e gjakut A?

Sakthi Vaiyapuri, ekspert pranë Universitetit të Reading në Mbretërinë e Bashkuar, nënvizon se njerëit që kanë grupin e gjakut A nuk duhet të frikësohen nga gjetjet e para të studimit të lartpërmendur.

“Të dhënat për arritjen e kësaj hipoteze janë të pamjaftueshme për të pretenduar me gojën plot se ka një lidhje të fortë mes grupit të gjakut dhe gjasave për t’u sëmurur nga COVID-19”,- thotë ai.

“Për arritjen e këtij konkluzioni, duhet të analizohen shumë parametra, ndaj këto gjetje kanë argumente që nuk mbështeten nga komuniteti shkencor”,- shtoi Vaiyapuri.

Sipas tij, gjetjet e ekspertëve kinezë mund të jenë thjesht rastësore dhe se situata aktuale është shumë e paqartë.

vaksina-anti-covid-vjen-nje-lajm-i-mire

Vaksina anti-covid vjen një lajm i mirë

Vaksina anti-covid më shpejt se sa e kishim imagjinuar.

Vaksina anti-covid mund të shpërndahet në Europë duke nisur që nga mesi i muajit dhjetor.

Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Biontech, pas njoftimit se vaksina e Pfizer dhe Biontech mund të ofrojë një mbrojtje deri në 95% nga virusi Covid-19.

Ai theksoi se gjithcka varet edhe nga kërkesat që do të merren në lidhje me vaksinën.

“Nëse bëjmë llogari optimiste në Europë, vaksina mund të aprovohet në gjysmën e dytë të muajit dhjetor. Do të varet nga kërkesat që do të marrim dhe nëse kushtet do të jenë plotësuar. Në Shtetet e Bashkuara aprovimi është i mundur në fund të gjysmës së parë të dhjetorit. Ne kemi vëzhguar 95%, mbrojtje nga sëmundja”, u shpreh Ugur Sahin, shefi ekzekutiv i Biontech.

Sakaq zyrtarët dhe kompanitë private janë të gatshëm t’i shpërndajnë vaksinat

kurre-mos-e-mbani-ushqimin-ne-foli,-kjo-eshte-arsyeja

Kurrë mos e mbani ushqimin në foli, kjo është arsyeja

Pse nuk duhet asnjëherë të mbajmë ushqimin në foli.

Mbulimi i enëve me foli alumini lë ajër të mjaftueshëm për bakteret dhe favorizon riprodhimin e tyre.

Shumë thjesht vendosin një tas me ushqim në frigorifer dhe e mbulojnë atë me letër alumini, por hulumtimet kanë treguar se kjo mënyrë e ruajtjes së ushqimit është e dëmshme.

Disa baktere mbeten në ushqim edhe pas gatimit, dhe thërrimet e ushqimit në temperaturën e dhomës janë një substrat i shkëlqyeshëm për këto mikroorganizma që shumohen shpejt.

Një zgjidhje më e mirë është ruajtja e ushqimit në kontejnerë që nuk lejojnë të futet ajri.

ky-vend-dy-muajt-e-ardhshem-do-t’i-kaloje-ne-erresire

Ky vend dy muajt e ardhshëm do t’i kalojë në errësirë

Vendi që dy muajt e ardhshëm do t’i kalojë në errësirë.

A kishit dëgjuar më parë për natën polare?

“Nata polare është një fenomen normal që ndodh çdo dimër për Barroë dhe çdo qytet tjetër brenda rrethit Arktik”, është shprehur meteorologu i CNN Allison Chinchar.

Barroë, qytet në Alaska, nuk do të ketë kontakt me diellin për dy muajt e ardhshëm.

Qyteti i vogël gjendet në veri të Rrethit Arktik dhe ka hyrë në fazën e tij vjetore të errësirës, e njohur si nata polare.

Ky fenomen ndodh çdo dimër për shkak të animit të boshtit të Tokës, që ndalon rrezet e diellit të duken mbi horizont.

Qyteti nuk do të jetë plotësisht i errët. Por shumica e orëve të ditës do të kalojnë nëpër periudha të njohura si muzgu civil.

Barroë nuk është i vetmi vend në Alaskë që përjeton këtë fenomen, por është i pari në listë të natës polare për shkak të vendndodhjes larg në veri.

E kundërta ndodh në stinën e verës, kur shfaqet fenomeni i njohur si një diell mesnate ose ditë polare dhe shkakton 24 orë dritë.

ne-dy-muajt-e-ardhshem,-ky-vend-do-te-jete-ne-erresire

Në dy muajt e ardhshëm, ky vend do të jetë në errësirë

Ky vend do të jetë në errësirë për dy muajt e ardhshëm.

A kishit dëgjuar më parë për natën polare?

“Nata polare është një fenomen normal që ndodh çdo dimër për Barrow dhe çdo qytet tjetër brenda rrethit Arktik”, është shprehur meteorologu i CNN Allison Chinchar.

Barrow, qytet në Alaska, nuk do të ketë kontakt me diellin për dy muajt e ardhshëm.

Qyteti i vogël gjendet në veri të Rrethit Arktik dhe ka hyrë në fazën e tij vjetore të errësirës, e njohur si nata polare.

Ky fenomen ndodh çdo dimër për shkak të animit të boshtit të Tokës, që ndalon rrezet e diellit të duken mbi horizont.

Qyteti nuk do të jetë plotësisht i errët. Por shumica e orëve të ditës do të kalojnë nëpër periudha të njohura si muzgu civil.

Barrow nuk është i vetmi vend në Alaskë që përjeton këtë fenomen, por është i pari në listë të natës polare për shkak të vendndodhjes larg në veri.

E kundërta ndodh në stinën e verës, kur shfaqet fenomeni i njohur si një diell mesnate ose ditë polare dhe shkakton 24 orë dritë.

s’ka-me-pritje,-vaksina-e-pfizerit-mund-te-miratohet-kete-dite

S’ka më pritje, vaksina e Pfizerit mund të miratohet këtë ditë

Vaksina e Pfizerit mund të miratohet javën e ardhshme.

Vaksina e Pfizerit mund të marrë aprovimin nga Britania e Madhe për autorizimin e saj. Këto deklarime janë bërë nga burime qeveritare, ku Reuters shkruan se rregullatorët britanikë janë gati të aprovojnë vaksinën anti-covid të shpikur nga Pfizer Inc dhe BioNTech. Kjo mund të bëhet edhe para SHBA-ve.

Britania ka kërkuar gjatë javës së kaluar rregullatorin e saj mjekësor, MHRA, që të vlerësojë përshtatshmërinë e vaksinës anti-covid, transmeton KOHA.

Ajo ka urdhëruar 40 milionë doza dhe pret që të ketë 10 milionë, të mjaftueshme për t’i mbrojtur pesë milionë. Këto priten të jenë të disponueshme nëse rregullatorët e aprovojnë atë.

historia-e-vogelushit-qe-ju-ben-me-lot,-mjeket-thane-se-do-te-jetonte-vetem-disa-minuta,-por…

Historia e vogëlushit që ju bën me lot, mjekët thanë se do të jetonte vetëm disa minuta, por…

Mjekët thanë se do të jetonte vetëm disa minuta, historia e pabesueshme e vogëlushes.

Një fëmijë që nuk pritej të jetonte më shumë se disa minuta ka sfiduar të gjitha shanset dhe ka arritur të festojë ditëlindjen e parë me familjen.

Leona-Gace u diagnostikua me spina bifida, një gjendje e rrallë për fëmijët ndërkohë që ishte në fetus. Shpina dhe shtylla kurrizore nuk i zhvillohet siç duhet.

Kjo gjë i la prindërit Stephen dhe Samantha që të vendosnin nëse donin të vazhdonin apo jo me shtatzëninë.

29-vjeçarja kërkoi për këtë gjendje të rëndë dhe zbuloi se kishte vetëm një fëmijë që i kishte mbijetuar. Ata vendosën ta lindnin fëmijën.

Një vit më vonë, Leona-Grace festoi ditëlindjen e parë në një moment që askush nuk e priste.

Samantha është shprehur se po shijon çdo moment me vajzën e saj pavarësisht se e di të vërtetën e hidhur që mund ta humbasë nga çasti në çast. Vajza e saj ka lindur me një sërë problemesh të tjera.

“Është një shqetësim i vazhdueshëm. Mund të ndodhë shumë shpejt dhe ne nuk kemi çfarë t’i bëjmë”, është shprehur ajo për mediat.

nuk-ju-mbron-vetem-nga-koronavirusi-–-ja-pse-duhet-ta-merrni-me-shumice-vitaminen-d

Nuk ju mbron vetëm nga koronavirusi – Ja pse duhet ta merrni me shumicë vitaminën D

Ja pse duhet ta merrni me shumicë vitaminën D.

Vitamina D, e njohur ndryshe edhe si “vitamina e diellit”, nuk ndihmon vetëm kundër koronavirusit, por ka një fushë shumë më të gjerë veprimi dhe dobie në organizmin tonë.

Muajt e fundit ajo është futur edhe në listën e protokollit të medikamenteve dhe vitaminave që individët duhet të marrin nëse preken por edhe jo, nga koronavirusi.

Megjithatë, vitamina D, e njohur ndryshe edhe si “vitamina e diellit”, nuk ndihmon vetëm kundër koronavirusit, por ka një fushë shumë më të gjerë veprimi dhe dobie në organizmin tonë.

Një studim i fundit ka zbuluar se, njerëzit që e kanë këtë vitaminë në trup, janë më pak të rrezikuar apo predispozuar për t’u prekur nga kanceri.

Studimi i kryer nga Universiteti i Harvardit zbulon se, njerëzit që e marrin këtë vitaminë përditë, kanë 17% më pak shanse që të zhvillojnë kancer në fazë të avancuar.

Dhe ata që janë në peshë normale mund të përfitojnë më shumë, me rrezikun që ulet deri në 38%.

Vitamina D njihet se rregullon kalciumin dhe fosfatin në trup. Por vitet e fundit është provuar se kjo vitaminë, të cilën e thithim nga rrezet e diellit, mund të ndihmojë në forcimin e sistemit imunitar.

Ajo ndikon edhe në ciklin e jetës dhe në rritjen e disa qelizave të caktuara