prangoset-aktivistja-e-vetevendosjes-ne-mitrovice-te-veriut,-zbulohet-arsyeja

Prangoset aktivistja e Vetëvendosjes në Mitrovicë të Veriut, zbulohet arsyeja

Sot janë duke u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut.

Policia në rajonin e Mitrovicës ka bërë të ditur se kanë shoqëruar për në stacionin policor komisionerën e Vetëvendosjes, Sanela Gerdiq.

Nga policia është thënë për “Express” se Gerdiq ishte komisionere në shkollën ‘Sveti Sava’ në Mitrovicë të Veriut.

E njëjta është shoqëruar në polici për shkak që dyshohet se ka bërë propagandë për kandidatin e VV-së në këtë komunë, Erden Atiq nga komuniteti boshnjak.

Gerdiq fillimisht do të merret në pyetje nga policia.

Siç shihet në fotografinë e publikuar nga aktivistja e VV-së, ajo ka mbuluar emrat e kandidatëve tjerë në garën për kryetar komune që po mbahen sot, duke sugjeruar për votim kandidatin e VV.

perplasje-ne-konferencen-e-kqz-se,-kurteshi-i-kerkon-dakes-te-votohet-edhe-me-leternjoftim-te-skaduar

Përplasje në konferencën e KQZ-së, Kurteshi i kërkon Dakës të votohet edhe me letërnjoftim të skaduar

Përplasen Daka dhe Kurteshi, ky i fundit kërkon që të votohet edhe me letërnjoftim të skaduar.

Sot ka pasur një përplasje verbale ndërmjet anëtarit të KQZ-së Sami Kurteshi dhe kryetares, Valdete Daka.

Kurteshi ka kërkuar që të merr fjalën dhe ka kërkuar që të lejohen të votojnë të gjithë ata që ju ka skaduar afati i letërnjoftimit me 1 janar të vitit 2020.
“Ka ankesa nga qytetarët që s’munden të votojnë për shkak se nuk kanë letërnjoftime të vlefshme. Ne si KQZ duhet t’i njoftojmë mediat që të gjithë njerëzit duhet t’i lëmë të votojnë, edhe ata që i ka skaduar afati i letërnjoftimit në janar të vitit 2020”, tha ai.

Ndërsa Valdete Daka ka thënë se KQZ-ja nuk e ka marr vendimin.

Mirëpo, Daka ka thënë se sot nuk është momenti për të diskutuar sepse nuk kanë mbledhje por konferencë për procesin zgjedhor.

“Verdiktet e KQZ nuk merren në zgjedhjet me dokumentet dhe ato merren para ditës së zgjedhjeve dhe ne nuk jemi në mbledhje dhe jemi në konferencë dhe të gjitha vendimet merren në mbledhjen e KQZ-së”, tha Daka.

“s’ka-kuorum”,-kerkohet-ndeshkim-per-deputetet

“S’ka kuorum”, kërkohet ndëshkim për deputetët

Kërkohet ndëshkim për deputetët e kësaj legjislature.

Katërmbëdhjetë gushti është data e fundit kur Kuvendi i Kosovës ka arritur ta miratojë një ligj. Bëhet fjalë për Ligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë, i cili ishte mbështetur edhe nga deputetët e opozitës.

Në agjendën e kuvendit është edhe Ligji për rimëkëmbjen ekonomike, i miratuar në parim pas gjashtë tentimeve, por që nuk po arrin të kalohet në leximin e dytë, për shkak të mungesës së kuorumit.

Edhe gjatë seancës të së premtes, shumë projektligje nuk kaluan.

Organizatat që merren me monitorimin e punës së kuvendit kërkojnë që koalicioni qeveritar të ofrojë zgjidhje të shpejtë për zhbllokimin e kësaj situate, pasi aktualisht, vetëm 9 për qind e agjendës legjislative është realizuar.

“Vetëm 13 projektligje, nga 143, janë miratuar në kuvend, 11 prej tyre kanë të bëjnë me çështje financiare: ose janë marrëveshje ndërkombëtare për hua ose të ndërlidhura me investime të huaja”.

“Pjesa më e madhe e tyre janë miratuar pas muajit qershor, kur ishte votuar Qeveria Hoti, dhe pjesa më e madhe e tyre janë votuar më përkrahjen e opozitës”, konfirmon për Radion Evropa e Lirë, Eugen Cakolli, hulumtues në Institutin Demokratik të Kosovës (KDI).

Ai vlerëson se legjislatura aktuale është më e dobëta, si në aspektin ligjvënës, ashtu edhe atë përfaqësues.

Kuvend i interpelancave

Gjatë kësaj legjislature, kuvendi ka mbajtur 36 seanca, ku 9 prej tyre kanë qenë interpelanca të ndryshme.

“Jo që jemi kundër interpelancave, por kuvendi nuk po miraton projektligje”, tha Mexhide Demolli- Nimani nga organizata “Fol”.

Ajo, megjithatë, konsideron se barra kryesore mbi këtë mungesë të funksionimit të kuvendit, bie mbi koalicionin qeverisës.

“Nuk dua ta amnistoj opozitën, por përderisa ky koalicion arriti se si arriti ta krijojë shumicën, barra kryesore bie mbi ta. Aktualisht nuk dihet dhe pak ka gjasa që ta ketë numrin e njëjtë (të votave). Por edhe deputetët e opozitës kanë obligimet e tyre ligjore dhe duhet të jenë prezent nëpër seanca” tha Demolli-Nimani për Radion Evropa e Lirë.

Ndëshkim për deputetët pasivë

Organizatat që monitorojnë punën e kuvendit kërkojnë ndryshimin e Rregullores së kuvendit dhe deputetët të ndëshkohen për pasivitetin e tyre.

Eugen Cakolli nga KDI-ja u referohet vendimeve të Gjykatës Kushtetuese, e që sipas tij, i detyrojnë deputetët që të votojnë gjatë seancave.

“Në dy raste, Gjykata Kushtetuese ka kërkuar në mënyrë eksplicite që deputetët të marrin pjesë në votim dhe të votojnë sipas bindjes së tyre, për, kundër apo abstenim, pasi që pjesëmarrja në seancë, pa marrë pjesë në votim, është krejt e pakuptimtë dhe jo logjike”, thotë Cakolli.

Edhe Mexhide Demolli-Nimani kërkon nga deputetët që të jenë më konstruktivë.

“Deputetët duhet të jenë më konstruktivë. Le të votojnë kundër dhe të mos dështojnë seancat për shkak të kuorumit”, tha ajo.

Nevojë urgjente për zgjidhje

Përderisa koalicioni qeveritar nuk po arrin të shtyjë përpara agjendën legjislative, monitoruesit kërkojnë që kjo çështje të zgjidhjet me urgjencë, pasi pandemia e ka rënduar jetën e qytetarëve dhe të bizneseve.

“Urgjentisht, ose duhet të riformatizohet qeveria, ose opozita të arrijë ta shkarkojë këtë qeveri. Zyrtarëve qeveritarë, por edhe deputetëve, po iu ecin pagat, por qytetarët kanë telashe të mëdha, të cilat duhet të adresohen urgjentisht, pasi gjendja është vështirësuar edhe për shkak të pandemisë”, konsideron Demolli-Nimani nga “Fol”.

Ajo shton se mungesa edhe e Listës Serbe dhe shuarja e grupit parlamentar 6+ e bën edhe më të pamundur funksionimin normal të kuvendit.

Lista Serbe ka grup të saj parlamentar dhe zyrtarisht 10 deputetët e saj e kanë mbështetur koalicionin qeverisës, bashkë edhe megrupin 6+ që mbledh rreth vetes deputetë të komuniteteve të tjera pakicë.

Qeveria e Avdullah Hotit është votuar më 3 qershor me 61 vota të deputetëve, aq sa nevojitet për votimin e qeverisë. Ndërkohë, njëri nga deputetët, i cili e ka përkrahur votimin e qeverisë, Etem Arifi, u është dorëzuar autoriteteve në Kosovë për vuajtjen e një dënimi me burgim prej një vit e tre muaj për mashtrim me subvencione.

Kuvendi ka para vetes sfidën e zgjedhjes së Presidentit të ri të vendit. Nëse partitë nuk pajtohen për një emër të përbashkët, atëherë kuvendi do të shpërbëhet dhe do të shkohet në zgjedhje të reja.

Kjo legjislaturë do të mbahet mend për faktin se ka prodhuar dy qeveri. E para, e drejtuar nga Albin Kurti ishte zgjedhur më 3 shkurt me 66 vota, ndërkaq e njëjta ishte shkarkuar më 25 mars nga 82 deputetë, pas mocionit të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Qeveria e dytë e udhëhequr nga Avdullah Hoti mori besimin e 61 deputetëve, më 3 qershor 2020.

agim-bahtiri-merr-vendim-te-zbukurohet-qyteti-i-mitrovices-per-festat-e-fundvitit

Agim Bahtiri merr vendim të zbukurohet qyteti i Mitrovicës për festat e fundvitit

Agim Bahtiri merr vendim të zbukurohet qyteti i Mitrovicës për festat e fundvitit.

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri përmes një postimi ka treguar se ka marrë vendim që ta zbukuroj qytetin pas kërkesave të qytetarëve.

Bahtiri javë më parë kishte thënë se nuk do ta zbukuroj, por duket se presioni i qytetarëve ja ndryshoj mendjen kryetarit.

Ndryshe, para një jave, nënkryetari i Mitrovicës, Faruk Mujka, ka thënë se për shkak të gjendjes së krijuar nga pandemia, nuk do të zbukurohet qyteti për festa.

Postimi i plotë:

Duke i pasur parasysh kërkesat e qytetarëve për zbukurim të shesheve të qytetit për festën e Vitit të ri dhe gatishmërinë e bizneseve për të kontribuar në këtë peoces, ju njoftoj se kam marrë vendim që qyteti të zbukurohet për fundvit.

Mirëpo, për shkak të situatës së pandemisë dhe nevojave për menaxhimin e saj me paratë publike, asnjë cent i komunës nuk do të shpenzohet për zbukurimin e qytetit.

Zbukurimi i shesheve do të paguhet nga disa biznesmenë të cilat iu kanë bashkëngjitur iniciativës time që ky proces të kryhet me buxhet privat, ku unë do të jem i pari që do të participoj me para personale.

AB

reagon-ashper-ahmeti:-pasojat-e-masave-te-gabuara-jane-te-medha

Reagon ashpër Ahmeti: Pasojat e masave të gabuara janë të mëdha

Sot në Kosovë janë shënuar 626 raste të reja me koronavirus.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas publikimit të të dhënave të fundit nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, me ç’rast u raportua se nuk ka asnjë të vdekur nga virusi Covid-19 në Komunën e Prishtinës.

Ai tha se pasojat e masave të gabuara janë të mëdha.

“Pasojat e masave të gabuara janë të mëdha. Jo për qytetet në zonën e kuqe por për ato në zonën e verdhë dhe të gjelbër. Thuhet se nuk kanë raste për shkak se numrin e testeve e kanë të vogël. Ndëra ata sillen pa restriksione dhe qytetarët mendojnë se janë të sigurte”, ka shkruar ai në rrjetin e tij sociale Facebook.

Shkrimi i tij i plotë pa ndërhyrje:

Sot Prishtina 237 raste e zero vdekje nga covidi!

Prizreni 29 raste e 3 vdekje’

A thua Covidi i Prizrenit më i rrezikshëm? Natyrisht se Jo. Ka të bëjë me numrin e testeve. Prandaj masat janë të bazuara në numra që skanë kuptim.

Në pesë ditët e fundit numrat e të infektuarve kanë qenë

25 nëntor – 704

26 nëntor – 775

27 nëntor – 764

28 nëntor – 639

29 nëntor – 626

Në fillim krijohet bindja se është në rënie.

Por në qoftë se e shikojmë si përqindje e testit storia është tjetër.

25 nëntor – 704/1651 42.6 %

26 nëntor – 775/1903 40.7 %

27 nëntor – 764/1827 41.8 %

28 nëntor – 639/1565 40.8 %

29 nëntor – 626/1505 41.5 %

Pra 40 përqind positivity është tepër tepër shifër e lartë. Dhe nuk po bjen.

Pasojat e masave të gabuara janë të mëdha. Jo për qytetet në zonën e kuqe por për ato në zonën e verdhë dhe të gjelbërt. Thuhet se nuk kanë raste për shkak se numrin e testeve e kanë të vogël. Ndëra ata sillen pa restriksione dhe qytetarët mendojne se janë të sigurtë.

mosha-e-personave-qe-vdiqen-sot-nga-koronavirusi-ne-kosove

Mosha e personave që vdiqën sot nga koronavirusi në Kosovë

Sot janë shënuar 16 vdekje dhe 626 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 626 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 673 pacientë kurse 16 kanë ndërruar jetë.
Postimi i plotë:

1.505 TESTIME, 673 TË SHËRUAR DHE 626 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 626 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 16 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53 vjeç), Ferizaj 2 raste (77, 47 vjeç), Gjakovë 2 raste (80, 77 vjeç), Kamenicë 2 raste (62, 54 vjeç), Malishevë 2 raste (79, 67 vjeç), Suharekë 2 raste (76, 70 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (77 vjeç), Lipjan 1 rast (70 vjeç), Podujevë 1 rast (83 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.005 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 24.427 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.625.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 237 raste, Mitrovicë 52 raste, Ferizaj 33 raste, Gjilan 32 raste, Prizren 29 raste, Podujevë 28 raste, Vushtrri 27 raste, Lipjan 25 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Suharekë 19 raste, Skenderaj 17 raste, Gjakovë 15 raste, Kamenicë 13 raste, Shtime 13 raste, Drenas 12 raste, Rahovec 9 raste, Obiliq 8 raste, Viti 7 raste, Kaçanik 4 raste, Malishevë 4 raste, Graçanicë 3 raste, Klinë 3 raste, Pejë 3 raste, Dragash 2 raste, Shtërpcë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Deçan, Hani i Elezit, Istog dhe Novobërdë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

sherohen-edhe-673-paciente-nga-koronavirusi-ne-kosove

Shërohen edhe 673 pacientë nga koronavirusi në Kosovë

Janë konfirmuar 626 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 626 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 673 pacientë kurse 16 kanë ndërruar jetë.

Postimi i plotë:

1.505 TESTIME, 673 TË SHËRUAR DHE 626 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 626 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 16 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53 vjeç), Ferizaj 2 raste (77, 47 vjeç), Gjakovë 2 raste (80, 77 vjeç), Kamenicë 2 raste (62, 54 vjeç), Malishevë 2 raste (79, 67 vjeç), Suharekë 2 raste (76, 70 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (77 vjeç), Lipjan 1 rast (70 vjeç), Podujevë 1 rast (83 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.005 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 24.427 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.625.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 237 raste, Mitrovicë 52 raste, Ferizaj 33 raste, Gjilan 32 raste, Prizren 29 raste, Podujevë 28 raste, Vushtrri 27 raste, Lipjan 25 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Suharekë 19 raste, Skenderaj 17 raste, Gjakovë 15 raste, Kamenicë 13 raste, Shtime 13 raste, Drenas 12 raste, Rahovec 9 raste, Obiliq 8 raste, Viti 7 raste, Kaçanik 4 raste, Malishevë 4 raste, Graçanicë 3 raste, Klinë 3 raste, Pejë 3 raste, Dragash 2 raste, Shtërpcë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Deçan, Hani i Elezit, Istog dhe Novobërdë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

16-te-vdekur-dhe-626-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-kosove

16 të vdekur dhe 626 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Janë konfirmuar 626 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK njofton se nga 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, 626 kanë rezultuar pozitive, përcjell ORAinfo.

Ndërkaq sot janë shëruar edhe 673 pacientë kurse 16 kanë ndërruar jetë.

Postimi i plotë:

1.505 TESTIME, 673 TË SHËRUAR DHE 626 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.505 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 626 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 16 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53 vjeç), Ferizaj 2 raste (77, 47 vjeç), Gjakovë 2 raste (80, 77 vjeç), Kamenicë 2 raste (62, 54 vjeç), Malishevë 2 raste (79, 67 vjeç), Suharekë 2 raste (76, 70 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (77 vjeç), Lipjan 1 rast (70 vjeç), Podujevë 1 rast (83 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.005 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 24.427 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.625.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 237 raste, Mitrovicë 52 raste, Ferizaj 33 raste, Gjilan 32 raste, Prizren 29 raste, Podujevë 28 raste, Vushtrri 27 raste, Lipjan 25 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Suharekë 19 raste, Skenderaj 17 raste, Gjakovë 15 raste, Kamenicë 13 raste, Shtime 13 raste, Drenas 12 raste, Rahovec 9 raste, Obiliq 8 raste, Viti 7 raste, Kaçanik 4 raste, Malishevë 4 raste, Graçanicë 3 raste, Klinë 3 raste, Pejë 3 raste, Dragash 2 raste, Shtërpcë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Deçan, Hani i Elezit, Istog dhe Novobërdë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

dnv-kritikon-kqz-ne,-thone-se-nuk-po-respektohet-distanca

DnV kritikon KQZ-në, thonë se nuk po respektohet distanca

Po mbahen zgjedhjet komunale në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut.

Demokracia në Veprim (DnV), përmes ekipeve mobile, po vëzhgon mbarëvajtjen e procesit zgjedhor në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut duke mbuluar pjesën më të madhe të qendrave të votimit në këto dy komuna.

DnV vlerëson se procesi i deritanishëm zgjedhor është zhvilluar pa incidente apo parregullsi që mund të cenojnë integritetin e këtij procesi.

Sipas DnV-së, dalja e votuesve në Komunën e Podujevës deri më tani është në nivele të kënaqshme, marrë parasysh situatën me pandeminë si dhe trendet e daljes në zgjedhjet lokale të vitit 2017.

Ndërsa, në Mitrovicë të Veriut është raportuar për pjesëmarrje më të ulët në zgjedhje.

Sa i përket zbatimit të masave për parandalimin e përhapjes së pandemisë, DnV konsideron që masat dhe procedurat e parapara të votimit përmes udhëzimit të KQZ-së, nuk janë respektuar sa duhet.

Përkundër faktit që KQZ ka angazhuar ekipe monitoruese të zbatimit të masave anti-COVID, të cilat kanë qenë të pranishme në pothuajse të gjitha qendrat, vëzhguesit e DnV-së kanë raportuar për respektim të pjesshëm të mbajtjes së maskës në mënyrë adekuate. Kjo është vënë re më shumë në radhët e komisionerëve.

Po ashtu në shumë raste është raportuar për mosrespektim të distancës fizike, si në radhët e votuesve, ashtu edhe të komisionerëve.

Ndërsa, dezinfektimi i duarve është masa e cila është respektuar më së paku, sipas vëzhguesve tanë.

Bazuar në vlerësimin tonë, KQZ nuk ka shfrytëzuar të gjithë kapacitetin e disponueshëm lidhur me hapësirat e votimit, meqë rast në disa qendra të votimit ka mbingarkim me votues, që ka rezultuar edhe me pamundësi për mbajtje të distancës, ndërsa objekte tjera publike (shkolla) nuk janë marrë fare në shfrytëzim për proces të votimit.

Sa i përket hapësirave, vlen të përmendet që në shumë raste është evidentuar numër më i madh i vëzhguesve, në kundërshtim me vendimin e KQZ-së që ka paraparë vetëm një vëzhgues për entitet në vendvotim.Pasaktësia e listës së votuesve vazhdon të mbetet sfidë e procesit zgjedhor në këto dy komuna, sikur edhe në zgjedhjet paraprake. Vëzhguesit e DnV-së kanë raportuar për shqetësime të ngritura nga qytetarët për praninë e personave të vdekur në lista të votimit, si dhe janë evidentuar pakënaqësi lidhur me ndërrimin e qendrave të votimit të votuesve. Sa i përket ushtrimit të së drejtës së votimit, disa qytetarë janë ankuar që komisionerët nuk ua kanë lejuar të drejtën e votimit për shkak të skadimit të afatit në dokumente identifikuese, çështje kjo e cila nuk është adresuar si duhet nga KQZ dhe institucionet tjera relevante.DnV ju bën thirrje qytetarëve që kohën e mbetur t’a shfrytëzojnë të drejtën e tyre të votimit, në përputhje me manualet për parandalimin e koronavirusit. Po ashtu, DnV kërkon nga komisionerët e subjekteve politike që të garantojnë mbarëvajtje të procesit të votimit, si dhe t’i kushtohet vëmendje e veçantë procesit të numërimit.

sbashk-tregon-pse-e-hena-duhet-te-jete-dite-pushimi-per-mesimdhenesit-e-nxenesit

SBASHK tregon pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi për mësimdhënësit e nxënësit

SBASHK jep arsyet pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi për mësimdhënësit e nxënësit.

Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që dita e hëne të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dalë në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor.

Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita e hëne do të jetë pushim dedikuar festës së 28 nëntorit.

Ndërsa, sa i përket deklaratës së kryeministrit Hoti se duhet të solidarizohemi me mantel bardhët, Jashari ka thënë se mësimdhënësit janë solidarizuar deri në shtator që të zhvillohet sa më mirë procesi mësimor.

“SBASHK-u duke u bazuar në kalendarin për vitin shkollor që jemi, ku thuhet qartë që 28 nëntori është ditën e shtunë por e hëna është ditë pushimi dedikuar kësaj feste të madhe, i është përgjigjur anëtarësisë, duke theksuar se bazuar në këtë kalendar, e hëna është pushim dhe kështu duhet të jetë. Sa i përketë deklaratës së kryeministrit se duhet të punohet të hënën për t’u solidarizuar me mantel bardhët… po e deklaroj se mësimdhënësit e Republikës së Kosovës janë solidarizuar me mantel bardhët dhe policinë.. dhe jemi solidarizuar ngase kategorik kemi qenë dhe pas përgatitje shtesë, deri më 14 shtator, mësimdhënësit e Kosovës kanë shprehur vullnetin të punohet në institucionet e Kosovës, duke e ditur vlerën e madhe që kanë shkollat për të zhvilluar sa më mirë procesin mësimorë”, ka thënë Jashari.

Jashari ka thënë se procesi mësimor nuk dëmtohet nga ky pushim, pasi që edhe mësimdhënësit nuk kanë planifikuar as një njësi mësimore për ta zhvilluar të hënën.

Ai ka thënë se nuk është bërë asgjë në kundërshtim të kalendarit të MASHT-it dhe e hëna do të jetë pushim për shkollat fillore, të mesme dhe universitetet.

“Procesi mësimor dhe kalendari mësimor nuk dëmtohen, por mësimdhënësit, nxënësit e meritojnë këtë pushim për hirë të festës së nëntorit dhe për hirë të asaj që është në kalendarin e vitit shkollorë, dhe të martën mësimdhënësit e Kosovës, bashkë me nxënësit e tyre do të rifillojnë angazhimet në mënyrë që edhe për kundër kushteve që janë nga Covidi, ta përfundojnë sa më mirë që mundemi gjysmë vjetorin e parë, për t’u përgatitur pastaj për gjysmë vjetorin e dytë. Pra, asgjë nuk kemi bërë në kundërshtim me dokumentet që ekzistojnë, respektojnë kalendarin e MASHT-it dhe e hëna duhet të jetë ditë pushimi për sistemin arsimor, për shkollat fillore, të mesme dhe universitetet”, ka thënë Jashari.

Jashrai ka thënë se sindikata nuk merret me institucionet, por të gjithë janë të obliguar që ta respektojnë statutin dhe vullnetin e mësimdhënësve.

“Mësimdhënësit e Kosovës i besojnë SBASHK-ut, e konsiderojnë si sindikatë të tyre, janë unik dhe ne nuk merremi me çka thonë institucionet, ato kryejnë punën e tyre, ndërsa unë si kryetar, stafi qendror, kryetaret e niveleve komunale, kryetarët e niveleve të shkollave janë të obliguar edhe me statut që ta respektojnë zërin dhe vullnetin e mësimdhënësve të Kosovës.”, ka thënë Jashari.

E sa i përket atyre mësimdhënësve që nuk do ta respektojnë vendimin e SBAShK-ut, ai ka thënë se është në vullnetin e tyre që të dalin apo jo në punë.