Connect with us

Sport

Katër ndeshjet e radhës vendimtare për të ardhmen e Zidanes

Published

on

“Los Blancos” humbën dje 2 – 0 nga Shakhtar Donetsk, ndërsa janë në rrezik për t’u kualifikuar në raundin tjetër, transmeton lajmi.net.

Sipas Marca, tekniku francez ka vetëm katër ndeshje që të shpëtojë punën.

Gjiganti spanjoll do përballet me Sevillan dhe Atletico Madridin, ndërsa i duhet me patjetër fitorja për t’u kualifikuar ndaj Borussia Monchengladbach.

Në rast të shkarkimit, Mauricio Pochettino është pasuesi numër një, me të cilët ka arritur marrëveshje personale vitin e kaluar.

Tjetër kandidat është edhe legjenda e klubit, Raul Gonzalez që momentalisht është në kreun e Real Madrid Castilla (ekipi B)./Lajmi.net/

Continue Reading

Sport

Revista “France Football” shpjegon se sa “Topa të Artë” do të kishte fituar Maradona

Published

on

By

Në këtë vit karriera e Diego Armando Maradonës vetëm kishte filluar të binte.

Maradona nuk e ka fituar asnjëherë “Topin e Artë”, por sa do t’i kishte fituar nëse ky çmim do të dhurohej edhe për lojtarët që nuk ishin evropian.

Sipas “France Football”, përgjigjja është dy “Topa të Artë”, në vitet 1986 dhe 1990.

Çmimi i vitit 1986 (u fitua nga Igor Belanov) kur Kupën e Botës e fitoi me Argjentinën dhe i vitit 1990 (e mori Lothar Matthaus), pavarësisht finales së Kupës së Botës të humbur në Itali (atë vit Napoli i udhëhequr nga Maradona ia rrëmbeu titullin Milanit).

Duke vazhduar me arsyetimin, revista franceze gjithashtu shpjegoi se, nëse çmimi do të ishte hapur për të gjithë që nga fillimi, Pelé do të kishte fituar shtatë.

Ai mbretëroi në futboll midis fundit të viteve 1950 dhe fillimit të viteve 1960. Braziliani (futbollisti i shekullit nga revista franceze në vitin 1999) kishte më pak konkurrencë në proporcion me kampionët që sfidoi Diego Maradona.

Maradona nga revista “France Football” është vlerësuar me “Çmimin e Karrierës”. /Telegrafi/

Continue Reading

Sport

Man Utd 1:3 PSG, notat e lojtarëve

Published

on

By

Ekipi i Thomas Tuchel ka fituar përballjen e çmendur ndaj rivalëve të Unitedit, duke bërë edhe më interesant përfundimin e grupit, pasi gjithçka do të vendohet në ndeshjen e fundit, atë të gjashtë.

Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Marcus Rashford (32’) për vendasit, ndërsa për mysafirët shënuan Neymar (6’, 90+) dhe Marquinhos (69’).

Lojtari më i vlerësuar i kësaj ndeshje ishte pikërisht ylli brazilian, Neymar, i cili pas dy golave vendimtare u notua me 9.6.

Në anën tjetër, nota më e ulët e takimit shkoi për të inkuadruarin e vonshëm të Unitedit, Odion Ighalo që u vlerësua me notë 5.8.

Man Utd:

PSG:

Continue Reading

Sport

Rashica mbetet te Werder deri në verë

Published

on

By

Milot Rashica do të qëndrojë te Werder Bremen të paktën deri në verën e ardhshme.

Werder Bremen ka marrë një vendim dhe nuk do ta largojë asnjë lojtarë nga klubi gjatë merkatos së janarit.

Drejtori sportiv i Werder Bremenit, Frank Baumann ka thënë për “BILD” se asnjë futbollistë nuk do t’i largohet klubit në janar.

“Nuk do të largohet asnjë futbollistë në dimër”, ka treguar ai.

Për Rashicën ka interesim nga disa klube evropiane, por me gjasë kosovar duhet ta pres verën e vitit të ardhshëm për të ndërruar ambient.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch