Connect with us

Jetë

Moderna thotë se është arritur 100% efekti i vaksinës kundër COVID-19

Published

on

Vaksina Moderna ka ofurar së fundi nivele shumë të larta të mbrojtjes kundër virusit COVID-19.

Lidhur me këtë duket se nuk ka prova që efikasiteti është më i keq në moshat më të vjetra, sugjeron analiza primare për fazën përfundimtare të studimit, njofton Klan Kosova.

Moderna tha se analiza e fazës tre të studimit COVE të kandidatit për vaksinë, e quajtur mRNA-1273, që kishte 30,000 pjesëmarrës – përfshinte 196 raste të Covid-19, nga të cilat 30 raste ishin të rënda.

Efikasiteti i vaksinës kundër sëmundjes ishte 94.1 për qind dhe efikasiteti i vaksinës kundër Covid-19 të rëndë ishte 100 për qind, raportoi kompania.

Mbretëria e Bashkuar ka siguruar shtatë milion doza të vaksinës nga firma amerikane – e mjaftueshme për rreth 3.5 milionë njerëz.

Ai shtoi se vaksina në përgjithësi tolerohet mirë pa ndonjë shqetësim serioz të sigurisë së identifikuar deri më tani.

Studimi ka tejkaluar dy muajt e ndjekjes mesatare pas vaksinimit.

Continue Reading

Jetë

​Cilat vitamina ju mungojnë nëse lëkura juaj dëmtohet?

Published

on

By

Për t’u siguruar që po ushqeheni shëndetshëm dhe po merrni mjaft lëndë ushqyese në trupin tuaj, dëgjoni trupin tuaj. Nëse vëreni ndryshime të caktuara në lëkurën tuaj, trupi juaj po përpiqet t’ju ‘tregojë’ se keni mungesë të vitaminave ose mineraleve. Këto janë ndryshime për t’u parë:

Plasaritje e lëkurës në skajet e buzëve – mungojnë: hekuri, zinku dhe vitaminat B, të tilla si vitaminat B3, B2 dhe B12. Kjo është e zakonshme te vegjetarianët, pasi ata nuk marrin mjaft nga këto substanca për shkak të dietës.

Zgjidhja: Hani më shumë dardha, kikirikë, bishtajore si thjerrëzat, peshk, vezë, butakë dhe gaforre. Marrja e hekurit rritet nga vitamina C, e cila gjithashtu ndihmon në luftimin e infeksionit. Kombinoni këto ushqime me perime si brokoli, speca të kuq, lakër jeshile dhe lulelakër.

Sinjalet e sëmundjes të dërguara nga buzët

Skuqjet e kuqe në fytyrë (dhe nganjëherë në vende të tjera) dhe humbja e flokëve – mungojnë: vitamina B7, e njohur si një vitaminë e flokëve. Nëse hani vezë të papërpunuara, kjo ju bën të pambrojtur pasi proteina e pranishme në vezët e gjalla, e quajtur avidin, pengon aftësinë e trupit për të marrë biotinën.

Zgjidhja: Hani më shumë vezë të ziera (gatimi çaktivizon avidin), salmon, avokado, kërpudha, lulelakër, soje, arra, mjedra dhe banane.

Ndryshimet e lëkurës si puçrra të kuqe ose të bardha zakonisht në fytyrë, krahë, kofshë – mungojnë: acide yndyrore thelbësore dhe vitamina A dhe D.

Zgjidhja: Keni nevojë për më shumë salmon dhe sardele, arra, bajame, dhe fara liri. Për vitaminën A, hani më shumë perime jeshile si karota, patate të ëmbla dhe speca të kuq. Kjo perime ka shumë beta karotinë, të cilën trupi e përdor për të marrë vitaminën e nevojshme. Dhe vetëm 10 minuta në diell do t’ju ndihmojnë të merrni vitaminën D.

Shkaku i ndjesi shpimi gjilpërash në trup

Dhimbja e dhëmbëve dhe djegia në duar, këmbë ose kudo në trup – mungojnë: vitamina B, të tilla si acidi folik (B9), B6 dhe B12. Kjo mungesë lidhet drejtpërdrejt me nervat periferikë. Këto simptoma ndodhin gjithashtu në kombinim me ankthin, depresionin, aneminë, lodhjen dhe çekuilibrin hormonal.

Zgjidhja: Hani spinaq, shparguj, panxhar, fasule, vezë, butak, gaforre dhe mish shpezësh.

Dhimbjet e muskujve, dhimbja therëse në gishtërinjtë, nyjat, harqet e këmbëve, dhe shpinës – mungojnë: magnezi, kalciumi dhe kaliumi. Nëse ushtroni rregullisht, mund të humbni më shumë minerale (dhe vitamina B të tretshme në ujë) për shkak të djersitjes së rëndë.

Zgjidhja: Hani më shumë banane, bajame, lajthi, kunguj të njomë, qershi, mollë, brokoli, lakër jeshile dhe spinaq.

Continue Reading

Jetë

Uji i arrave – si ta përdorni për shëndetin e organizmit

Published

on

By

Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit.

Ato ulin rrezikun e sëmundjeve të trurit, sklerozës dhe Alzheimerit.

Arrat janë të vetmet që përmbajnë sasi domethënëse të omega-3 me bazë bimore, dhe acidit alfa linolenik, për të cilat trupi ka kaq shumë nevojë.

Përveç acideve yndyrore, arrat janë shumë të pasura me vitamina, minerale dhe fibër.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org rekomandohet ngrënia e një grushti me arra rregullisht, jo vetëm për shëndetin e zemrës dhe të trurit por edhe për rënien nga pesha.

Kjo, sepse një sasi e tillë ofron 4 gramë proteinë, dy gramë fibër dhe magnez të bollshëm.

Një nga mënyrat më të mira për të shfrytëzuar vlerat e arrave është që të pini ujin e tyre.

Përfitimet e Ujit Të Arrave Për Shëndetin

Uji i arrave përshpejton rënien nga pesha dhe shkrin depozitat dhjamore.

Nëse konsumohet rregullisht ky lëng i jep trupit energji dhe eliminon lodhjen dhe plogështinë.

Uji i arrave rekomandohet veçanërisht për meshkujt mbi 40 vjeç që vuajnë nga prostate.

Për gratë shtatzënë, uji i arrave i bën mirë jo vetëm fetusit dhe zhvillimit të tij por edhe pengon shtimin në peshë të nënës së re.

Uji i arrave ndihmon mëlçinë dhe e bën më të fortë rolin e saj të eliminimit të toksinave.

Ky lëng rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga tiroidet dhe kolesteroli i lartë.

Uji i arrave është shumë efikas për përmirësimin e tretjes dhe eliminon gazrat e tepërt.

Si Të Përgatisni Ujin e Arrave

Merrni 10 arra të qëruara dhe futini në tenxhere.

Hidhni gjashtë gota me ujë dhe lërini të zihen për shtatë deri në tetë orë në temperaturë të ngadaltë.

Pasi të kenë zier, kullojeni lëngun dhe hidheni në kavanoz qelqi.

Arrat mund t’i konsumoni ose përdorni t’i përdorni në ndonjë recetë gatimi.

Ju mund të pini një gotë në mëngjes esëll dhe një gotë në mbrëmje përpara gjumit./AgroWeb.org

Continue Reading

Jetë

Japoni, vaksinë antiCOVID-19 falas për të gjithë qytetarët

Published

on

By

Japonia do të japë falas vaksinën kundër koronavirusit për 126 milionë banorët e vendit, në kuadër të një projektligji, të miratuar sot, në një kohë që arkipelagu po përballet me një rritje të infektimeve me COVID-19.

Projektligji,që specifikon se qeveria do të mbulojë të gjitha kostot e vaksinës, u miratua nga Dhoma e Lartë e Parlamentit, pasi siguroi miratimin e dhomës së ulët të fuqishme.

Japonia tashmë ka porositur paraprakisht vaksinat për 60 milionë persona nga kompania farmaceutike Pfizer dhe 25 milionë vaksina të tjera nga kompania bioteknologjike Moderna. Ajo gjithashtu konfirmoi se do të merrte 120 milionë doza të vaksinës së AstraZeneca.

Pfizer dhe Moderna kërkojnë tashmë të marrin një autorizim urgjent në SHBA dhe në Europë pasi testet klinike kanë treguar se vaksinat e tyre ishin shumë efikase, sipas kompanive.

Miratimi i projektligjit ndodhi dy javë pasi kryeministri deklaroi se Japonia ishte në alarm maksimal pasi kishte regjistruar një numër rekord rastesh të reja me COVID-19.

Japonia është kursyer relativish deri tani nga epidemia, me rreth 2 170 të vdekur dhe 15 000 raste dhe nuk ka vendosur masa kufizuese ashtu si në mbarë botën.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2020 toplajmet.ch